X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Po co nam tyle ubezpieczeń obowiązkowych?

2013-07-09 09:39 wtorek
Ubezpieczenie dokumentacji płacowej i osobowej
Polska w pewnej dziedzinie związanej z ubezpieczeniami jest w ścisłej europejskiej czołówce. Nie jestem pewna jednak, czy jest to chlubna pozycja.

Obowiązkowe – nie tylko OC komunikacyjne

Na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń w Katedrze Prawa Ubezpieczeniowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstało obszerne opracowanie dotyczące ubezpieczeń obowiązkowych w Polsce. Pod względem ich ilości w Europie wyprzedza nas jedynie Francja.

– Większość z nas na pytania o ubezpieczenia obowiązkowe, wymieni tylko polisy OC dla kierowców mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU. – Niektórzy dodadzą do tego obowiązkowe ubezpieczenia biur podróży. Tymczasem okazuje się, że prawie 160 rodzajów działalności opiera się na ubezpieczeniach i bez niech nie mogłaby być wykonywana.

Dzięki opracowaniu mamy szansę lepiej poznać stan prawny ubezpieczeń obowiązkowych jaki mamy obecny w Polsce.
Zostało ono przygotowane w oparciu o prawdziwy arsenał dokumentacji – ponad 480 ustaw, 850 rozporządzeń wykonawczych do ustaw, 340 umów międzynarodowych, 240 rozporządzeń oraz 100 dyrektyw UE.

Autorzy podkreślają, że badania i wnioski są zbieżne ze stanem prawnym na koniec marca 2013 roku. Podkreślając dynamikę legislacji ubezpieczeniowej na polskim rynku, zachęcają jednocześnie środowisko ubezpieczeniowe do własnych poszukiwań i identyfikowania innych form obowiązkowości ubezpieczeń.

Opracowanie dzieli ubezpieczenia obowiązkowe na pięć grup:
  • wynikające z ustaw,
  • wynikające z ratyfikowanych umów międzynarodowych,
  • wynikające z rozporządzeń i dyrektyw UE,
  • wynikające z rozporządzeń wykonawczych do ustaw,
  • wynikające z nieratyfikowanych umów międzynarodowych.
Najliczniejszą grupę stanowią ubezpieczenia mające swoje źródło w ustawach, a wśród nich najczęściej wymieniane są ubezpieczenia zawodowe.

W Polsce niektóre zawody lub rodzaje działalności, z uwagi na wysoką specjalizację wykonywanej pracy lub możliwość spowodowania dużych strat u potencjalnych klientów w związku z niewłaściwym wykonaniem powierzonych zadań, mają obowiązek zawrzeć ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie warunkiem wykonywania zawodu

Dokument opisuje aż 53 takie sytuacje. Wśród nich obok ubezpieczeń radców prawnych, rzeczoznawców majątkowych czy lekarzy prowadzących indywidualną praktykę lekarską, obowiązek wykupienia polisy OC spoczywa także m.in. na:
  • dziennym opiekunie dziecka (zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o Opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, ubezpieczenie powinno zostać zawarte przez wójta, burmistrza lub prezydenta w drodze zamówienia publicznego),
  • członku Polskiego Związku Łowieckiego w zakresie czynności związanych z gospodarką łowiecką i polowaniami (brak rozporządzenia, które określałoby parametry ubezpieczenia)
  • jachtach komercyjnych (niestety również brak rozporządzenia w kwestii warunków ubezpieczenia).
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.