X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Po co rolnikowi obowiązkowe ubezpieczenie OC?

2011-03-24 09:05 czwartek

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników zabezpiecza osoby trzecie, które ucierpiały w wyniku szkód wyrządzonych przez rolników w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Z drugiej strony obowiązek posiadania ubezpieczenia OC zabezpiecza rolników przed sytuacją, w której będą musieli wypłacić odszkodowanie osobie trzeciej.

Dzięki posiadanemu ubezpieczeniu nie będą musieli finansować odszkodowania z własnej kieszeni, ale zostanie ono wypłacone przez zakład ubezpieczeń. Zakres ubezpieczenia został uregulowany w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kto ma obowiązek zawrzeć takie ubezpieczenie?

Według przytoczonej ustawy rolnik to osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu znajduje się gospodarstwo rolne. Zapis ten jest ważny, ponieważ właścicielem gospodarstwa rolnego mogą być także spółdzielnie czy spółki i tych podmiotów nie obowiązują przepisy odnośnie obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników. Trzeba również zauważyć, że obowiązek zawarcia umowy OC dotyczy nie tylko właścicieli gospodarstwa, ale także dzierżawców czy najemców gospodarstwa rolnego.

Umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników zawierana jest na okres 12 miesięcy. Jeżeli rolnik nie wypowie umowy najpóźniej na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy, to uważa się, że została zawarta następna umowa na okres kolejnych 12 miesięcy (znamy ten mechanizm z najpopularniejszego ubezpieczenia oc posiadaczy pojazdów).
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
 • 2012-11-27 22:20 wtorek ~efa | [+] odpowiedz
  Akurat uważam że to niegłupi przepis, patrząc na iloścv problemów jakie się ma zazwyczaj z gospodarstwem. Zreszta przy takich własnie ubez\pieczycielach jak to wspomniane wyżej hdi, są to stosunko... czytaj dalej »
 • Oc
  2012-07-31 17:32 wtorek ~Robert | [+] odpowiedz
  Mój ojciec, z racji tego, że posiada kilka hektarów, podpisał taka umowę z Hdi. Przynajmniej ma pewność, że gdy jego pracownicy, mówiąc kolokwialnie, coś zmalują, ubezpieczenie poniesie koszty.
 • 2011-12-23 11:17 piątek ~Anna | [+] odpowiedz
  A jeśli właściciel nie użytkuje, nie przebywa np. na działkach budowlanych, które posiada, nic na nich się nie wykonuje, nie jeżdżą tam żadne pojazdy dalej musi płacić? Dodam jeszcze, że jest emerytem... czytaj dalej »
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.