X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pogrzeb za 4 tysiące zł, czy za 30 tysięcy?

2011-03-01 10:57 wtorek
Pogrzeb za 4 tysiące zł, czy za 30 tysięcy?
Od 1 marca tego roku zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł. Ponoć dzięki zmniejszeniu wysokości tego świadczenia o 2395,70 zł Skarb Państwa tylko w 2011 roku zaoszczędzi 862,3 mln zł.

W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, gdy starzenie się społeczeństwa zaczyna być coraz lepiej zauważalne (a więc stale wzrasta też liczba osób, które korzystają ze świadczeń pogrzebowych), zmniejszenie o 1/3 wysokości społecznego świadczenia funeralnego pozwoli na spore oszczędności państwa.

Ale dla mniej zamożnych obywateli naszego kraju te „oszczędności” oznaczają przede wszystkim jedno – łatanie dziury w budżecie państwa znów odbije się negatywnie na ich własnym budżecie. Czy za 4 tysiące zł można godnie pochować członka rodziny?

Od jesieni, gdy temat zmniejszenia zasiłku pogrzebowego podchwyciły media, jesteśmy bombardowani kalkulacjami kosztów wyprawienia pogrzebu w mniejszych i większych miastach Polski. W których rejonach kraju te 4 tys. zł będą wystarczające, a w których nie? Ile kosztuje trumna, transport, oprawa ceremonii, zamówienie organisty, posługa księdza?

Rzeczywiście w obecnej sytuacji za pieniądze od państwa nie wyprawi się wystawnego pogrzebu i stypy. Słusznie oburzają się więc Ci, którzy przez całe życie odprowadzali do ZUS niemałe składki na rozmaite świadczenia.

My, Polacy, wciąż tkwimy w przeświadczeniach o obowiązku wypełniania przez państwo jego opiekuńczej roli. Nasza młoda demokracja nie wykształciła w nas widać nawyku samodzielnego dbania o własny byt – w każdej sferze życia.

A na Zachodzie...

Na zachodzie Europy wiele rozwiązań ubezpieczeniowych już dawno się przyjęło i jest uważane za naturalne i konieczne – choćby ubezpieczenia nieruchomości (katastroficzne), polisy na życie, czy właśnie polisy trumienne. Korzystają z nich np. Anglicy, Niemcy i Holendrzy. Wykupienie polisy trumiennej i planowanie własnego pogrzebu jest w tych krajach rzeczą zupełnie naturalną – zwłaszcza, że pomoc Państwa nie należy się każdemu. Na przykład w Anglii dostanie tzw. funeral payments jest obwarowane wieloma czynnikami. Zasiłek jest przyznawany tylko osobom o niskich dochodach. Wynosi on ₤700 i należy go zwrócić Państwu z majątku zmarłej osoby.

Kredyt na pogrzeb

Naprzeciw potrzebom polskich klientów, którzy nie chcą składać na barki rodziny problemu: Za co wyprawić pogrzeb? – wychodzą banki. Jeśli oferowane przez Państwo świadczenie nie wystarczy na pokrycie kosztów pogrzebu, można wziąć specjalny kredyt.

Przezorni, którzy już dziś chcieliby mieć pewność, że rodzinie nie zabraknie funduszy na wyprawienie ostatniego pożegnania, mogą także skorzystać z oferty towarzystwa Allianz, które, wraz z FB Milton, proponuje klientom szereg usług związanych z branżą funeralną.

Pochówek z polisy

Na uwagę zasługuje przede wszystkim Allianz Semper – polisa, dzięki której można zawczasu zagwarantować sobie godziwy pogrzeb, a przede wszystkim odciążyć rodzinę z wydatków związanych z pochówkiem.

Obecnie prace nad tym produktem są już na ukończeniu – zakładany termin udostępnienia polisy indywidualnym klientom to koniec marca 2011 roku.

Polisa Allianz Semper jest adresowana do osób, które mają ukończone 18 lat i nie ukończyły 76 roku życia. By zawrzeć polisę, nie trzeba poddawać się badaniom lekarskim. Składka uzależniona jest przede wszystkim od wieku i płci ubezpieczonego. Przykładowo koszt polisy opłacanej w regularnych, miesięcznych składkach to dla 18-latka ok. 14 zł.

Klienci będą mogli wybrać tryb opłacania polisy (jednorazowo lub regularnie, np. składki miesięczne) oraz długość jej trwania (terminowa – zawierana na max. 15 lat; do określonego wieku; dożywotnia).

Oferta dostępna jest w trzech wariantach: brązowym, srebrnym i złotym, różniących się sumą ubezpieczenia i zakresem świadczeń.
  • W wariancie brązowym suma ubezpieczenia wynosi 10 tys. zł, z czego 4,5 tys. zł jest przeznaczone na usługi pogrzebowe, a resztę gwarantowanych środków dostaje rodzina.
  • Wariant srebrny zapewnia wypłatę 20 tys. zł, w tym 6 tys. zł na pokrycie kosztów pochówku.
  • W wariancie złotym wypłata wynosi 30 tys. zł, a na usługi pogrzebowe jest przeznaczone 8,5 tys. zł.
W każdym wariancie określona suma jest przekazywana do wskazanego w polisie zakładu ubezpieczeń, a resztę środków dostaje rodzina zmarłego.

Rynek ubezpieczeniowy oferuje nam coraz lepiej dopasowane do naszych potrzeb narzędzia. Allianz Semper to na tym tle oferta dość interesująca – ale czy się przyjmie? Czy Polacy przekonają się, że o swój dobrobyt (i o spokój najbliższych) powinni zatroszczyć się sami?

Olga Żarnowiecka
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Klauzule ubezpieczeniowe - zastrzeżenia w polisie ubezpieczeniowej, które ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.