X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Praca w Norwegii - jak uregulować kwestię pobytu i legalnego zatrudnienia

Norwegia staje się jednym z najpopularniejszych miejsc emigracji zarobkowej Polaków. Od wstąpienia naszego państwa do Unii Europejskiej największe zainteresowanie budziły Irlandia i Wielka Brytania, teraz sytuacja powoli się zmienia. Musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej krajów, w Norwegii rynek pracy nie jest jeszcze otwarty dla pracowników z Polski. Procedura legalizacji pobytu umożliwiająca podjęcie legalnej pracy nie jest trudna, dlatego nie dziwi fakt, że jest nas tam już przeszło 150 000. Pracę znajdziemy w budownictwie, jest też coś dla osób chcących przeżyć ekstremalną przygodę –praca na platformach wiertniczych na Morzu Północnym.

Jest tam nas coraz więcej

Statystyki za rok 2007 mówią o około 14 000 obywateli Norwegii, którzy posiadają polskie pochodzenie, a także o przeszło 140 000 pracowników z Polski. Około połowy z ich to pracownicy sezonowi, którzy w sezonie wiosenno-letnim znajdują zatrudnienie na budowach. Wzrost liczby Polaków w Norwegii łatwo wytłumaczyć, spadek wartości euro i funta brytyjskiego powoli zniechęca do pracy w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, stąd poszukuje się innych kierunków imigracji zarobkowej. Poza tym Norwegia należy do najlepiej rozwiniętych krajów świata, z mocno rozbudowanym systemem świadczeń społecznych. Co ciekawe rozpiętość dochodów w tym skandynawskim państwie należy do jednej z najmniejszych na świecie.

Uregulowania dotyczące pobytu w Norwegii

Norwegia nie jest, co prawda członkiem Unii Europejskiej, należy jednak do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niesie to kilka istotnych korzyści dla pracowników z Polski. Jeśli chcemy przyjechać do tego kraju nie jest potrzebna ani wiza, ani paszport. To niewątpliwie duża zaleta. Oznacza to, że bez żadnej konsekwencji możemy przebywać w tym kraju do 3 miesięcy. Jeśli planujemy dłuższy pobyt konieczne będzie złożenie wniosku o zezwolenie na stały pobyt. Będąc na miejscu w Norwegii możemy tego dokonać na posterunku policji, przebywając w Polsce -w norweskiej ambasadzie lub konsulacie. Złożenie takiego wniosku jest bezpłatne, może zrobić to za nas nasz przyszły pracodawca. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy podjąć pracy w Norwegii przed otrzymaniem zezwolenia na pobyt z możliwością podjęcia pracy. Innymi słowy Norwegia stosuje pewne obostrzenia dla pracowników z Polski. Jeśli z kolei przyjechaliśmy do Norwegii i poszukujemy pracy na miejscu za pośrednictwem urzędu pracy (nazywanego Aetat) możemy przebywać w tym kraju do 6 miesięcy (nie posiadając żadnych zezwoleń na pobyt). Zezwolenie na pobyt z podjęciem pracy mogą otrzymać osoby, które znalazły już pracę w pełnym wymiarze godzin. Co ważne, pracodawca nie może dyskryminować pracowników z Polski i musi zapewnić im takie same warunki zatrudnienia i wynagrodzenia jak pracownikom norweskim, którzy wykonują pracą w takim samym charakterze.

Znalazłeś pracę? Uzyskaj zezwolenie na pracę

Poniżej przedstawiamy procedurę, krok po kroku, legalizacji naszego pobytu.
  1. Zaczynamy od poszukiwań pracodawcy, co istotne, jeśli planujemy legalną pracę musimy otrzymać takie same warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, jak mieszkańcy Norwegii,
  2. Po owocnych poszukiwaniach, powinniśmy otrzymać dowód rekrutacji w formie potwierdzenia zatrudnienia (ansettelsesbevis),
  3. Możemy zacząć ubiegać się o zezwolenie na pobyt. Procedura przewiduje trzy drogi naszych starań:
  • Złożenie wniosku na posterunku policji w Norwegii. Jest to tryb przeznaczony dla osób, które przebywają już na terytorium tego kraju. Powinniśmy podczas takiej wizyty (najlepiej w regionie w którym będziemy zatrudnieni) posiadać paszport, zdjęcie paszportowe, potwierdzenie zatrudnienia (wystawione przez pracodawcę), a także jeśli ją posiadamy –umowę o pracę,
  • Złożenie wniosku w ambasadzie Norwegii w Polsce, dotyczy to osób, które dopiero planują wyjazd, wymagane dokumenty: paszport, potwierdzenie zatrudnienia (wystawione przez pracodawcę), a także jeśli ją posiadamy - umowę o pracę, a także zdjęcie paszportowe,
  • Wniosek składa nasz przyszły pracodawca, musimy jednak wystawić mu upoważnienie, dać mu zdjęcie paszportowe, a także kopię naszego paszportuPiotr Puczek
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.