X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Studia w Grecji – ubezpiecz się na wypadek choroby lub wypadku

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przyniosło duże ułatwienia w podejmowaniu studiów za granicą. Szalenie ciekawą propozycją są studia w Grecji: za edukację nie zapłacimy czesnego, a będziemy mieli możliwość studiowania w miejscu będącym kolebką europejskiej kultury. Grecja to również doskonałe miejsce na wypoczynek po trudach sesji egzaminacyjnej. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić sobie należytą ochronę ubezpieczeniową. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego rekomendowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest wystarczającą gwarancją bezpłatnego leczenia. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne.

Studia w Grecji – ojczyźnie europejskiej cywilizacji są na wyciągnięcie ręki. Możemy wyjechać na kilka miesięcy w ramach programu Erasmus, lub zdecydować się na studia od I roku. Do wyboru mamy 33 wyższe uczelnie. Co ważne, studia dla obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej są bezpłatne. Podanie na studia składamy do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Spraw Religijnych. Podczas studiów można podjąć pracę czasową, to pozwoli na zdobycie środków na utrzymanie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Wyjeżdżając na studia do Grecji należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego. Uzyskamy ją w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Daje ona nam takie samo prawo do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, jakie mają mieszkańcy Grecji. Ubezpieczenie zdrowotne w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w ramach placówek sieci IKA –Zakładu Ubezpieczenia Społecznego. Są one czynne od 7:00 do 19:00 (wcześniej najlepiej dokonać rejestracji pod numerem 184, dzięki czemu unikniemy kolejek, które są utrapieniem greckiej służby zdrowia).

Koszty ponoszone przez pacjenta (w wypadku posiadania EKUZ):

  • Wizyta u lekarza specjalisty jest bezpłatna i nie wymaga skierowania (w ramach ubezpieczenia publicznego),
  • Badania zlecane przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę są płatne (m.in. prześwietlenia, protezy zębowe, fizjoterapia, masaże),
  • Leki przepisane na receptę: poniesiemy maksymalnie 25 % wartości leku,
  • Transport medyczny z Grecji do Polski: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje refundacji kosztów transportu chorego do Polski. A może być to wydatek nawet kilku tysięcy euro, koszt uzależniony jest od naszego stanu zdrowia a tym samym ewentualnej obecności pielęgniarki czy potrzeby transportu specjalistycznego sprzętu medycznego

Miejscowości turystyczne – trudności ze znalezieniem publicznej placówki

Podczas studiów w Grecji trudno będzie nam się oprzeć jej walorom turystycznym. Niestety, znalezienie publicznej placówki ochrony zdrowia w miejscowości turystycznej często graniczy z cudem. Wtedy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie nieprzydatna. Za poradę lekarską czy leczenie zapłacimy ze swojej kieszeni. Pamiętajmy, że podczas wakacji z reguły narażeni jesteśmy na duże niebezpieczeństwo. Pływanie w ciepłym Morzu Egejskim, żeglowanie, eksperymenty żywieniowe z regionalnymi specjałami mogą stać się źródłem potencjalnej choroby czy też wypadku. Jeśli przydarzy się to w miejscowości, w której nie znajdziemy publicznej placówki ochrony zdrowia, potencjalne koszta mogą być naprawdę pokaźne. Do wydatków należy dodać - poza lekarzem, badaniami, pobytem w szpitalu - transport medyczny do Polski.

Ubezpieczenie turystyczne – pełna ochrona w podróży

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dobrym pomysłem zapewniającym minimum ochrony ubezpieczeniowej. Niestety, nie będzie ona przydatna w każdej sytuacji, można wręcz powiedzieć, że nie przyda się wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebna. Na szczęście w takich sytuacjach przed dużymi wydatkami na leczenie ochroni nas ubezpieczenie turystyczne. W pakiecie poza ubezpieczeniem kosztów leczenia otrzymamy jeszcze:
•    Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
•    Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich,
•    Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie kosztów leczenia to m.in.:
 
•    Możliwość korzystania z publicznej i prywatnej opieki medycznej,
•    Transport medyczny do Polski w ramach ubezpieczenia,
•    Dostęp do lekarzy specjalistów,
•    Zabiegi medyczne i operacje w ramach ubezpieczenia,
•    Przyjazd naszych najbliższych na koszt ubezpieczyciela

Co istotne, ubezpieczenie turystyczne może być również pomocne osobom podejmującym prace zarobkową w Grecji. Wystarczy dokupić dodatkową opcję w naszym pakiecie, możemy wtedy poza studiowaniem i zwiedzaniem podjąć dodatkową pracę.

Portal www.ubezpieczenieonline.pl pozwoli państwu zaoszczędzić czas i pieniądze. Pomożemy dobrać odpowiednie ubezpieczenie dla Państwa.

 

Piotr Puczek

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.