X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie zdrowotne dla studentów w Irlandii

Studiować w Irlandii możemy w jednej z 34 uczelni wyższych. Niestety studia są płatne, jednak istnieje możliwość zarobienia na swoje utrzymanie lub uzyskania całkiem wysokiego stypendium. Wyjeżdżając na studia za pośrednictwem programu ERASMUS musimy pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym (wymaga tego polska uczelnia). Niestety zalecane ubezpieczenie – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie przyda nam się w Irlandii. Tam praktycznie każdy słono płaci za leczenie. Wysokich wydatków można uniknąć wykupując zdrowotne ubezpieczenie komercyjne.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) radzi, aby przed wyjazdem do dowolnego kraju Unii Europejskiej wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby ją uzyskać, należy udać się wojewódzkiego oddziału NFZ. Zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej Karta zapewni nam ona takie świadczenia zdrowotne, jakie gwarantuje państwowa służba zdrowia w poszczególnych krajach członkowskich. Tutaj niestety sytuacja komplikuje się, bo każde państwo posiada inaczej skonstruowany system opieki zdrowotnej. Polska znajduje się na przeciwległym biegunie w stosunku do Irlandii. O ile u nas służba zdrowia jest, co prawda na niskim poziomie, ale jest jednak darmowa – przynajmniej oficjalnie dla osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne publiczne, o tyle w Irlandii jest płatna .

Kto nie zapłaci za leczenie?
 
 • Osoby starsze, powyżej 70 roku życia,
 • Osoby pracujące, których dochody wynoszą mniej niż 180 funtów tygodniowo,
 • Kobiety w ciąży oraz do 3 miesiąca po porodzie

Cała reszta płaci za swoje leczenie

Oznacza to, że będąc studentem z Polski musimy pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem, gdyż EKUZ nie zapewni nam należytej ochrony. Poza tym ma ona kilka mankamentów: m.in. nie gwarantuje transportu medycznego z kraju wypadku do kraju zamieszkania, nie gwarantuje przeprowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczej (a wiele krajów wymaga jej finansowania przez osoby poszkodowane).

Jakie poniesiemy koszty?

Wiemy już, że sami musimy pokryć koszta leczenia. A nie są one małe:
 • Jedna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (lekarza rodzinnego) - 50 euro,
 • Wizyta u lekarza specjalisty (na taką wizytę w publicznej służbie zdrowia musimy niestety długo czekać) - 80-120 euro (w zależności od rodzaju specjalizacji),
 • Pobyt w szpitalu (np. związany z leczeniem powypadkowym) – kilkadziesiąt euro/dzień,
 • Transport medyczny do Polski – kilka tysięcy euro, ostateczna kwota uzależniona jest od stanu naszego zdrowia (ewentualny wymóg transportu pod opieką pielęgniarki), rodzaju transportu: karetka, samolot.
Załóżmy najgorsze: podczas studiów na Zielonej Wyspie ulegamy wypadkowi lub też chorujemy na jakąkolwiek chorobę układu oddechowego (co przy tamtejszym klimacie jest bardzo częste). Nietrudno się domyślić, że może nas to naprawdę słono kosztować.

Kup ubezpieczenie zdrowotne – oszczędzisz pieniądze i czas

Komercyjne ubezpieczenie zdrowotne jest idealnym wyjściem dla osób, które nie chcą płacić za swoje leczenie. Studenci myślą sobie, że nie są w wieku, który kojarzy się z leczeniem czy leżeniem w szpitalu. Paradoksalnie, to ludzie młodzi narażeni są na wypadki i kontuzje, przecież przyjeżdżając do nowego kraju nie będą siedzieć ciągle przy książkach, ale jeździć, zwiedzać, smakować nowych potraw. To wszystko może skończyć się koniecznością udania się do lekarza specjalisty.

VIVAS Health

Jednym z najpopularniejszych ubezpieczeń zdrowotnych jest VIVAS Health. W ofercie VIVAS znajdziemy kilka wariantów ubezpieczeń, uzależnionych m.in. od wielkości rodziny, czy też zakresu ubezpieczenia. Pakiet przeznaczony dla tzw. „singli” gwarantuje nam:

 • Pobyt w szpitalu publicznym (pokój prywatny) i w szpitalu niepublicznym,
 • Zabiegi neurologiczne, operacyjne leczenie nowotworów, chemioterapię, radioterapię, zabiegi ortopedyczne,
 • Leczenie kardiologiczne,
 • Wymagane operacje i zabiegi podczas pobytu za granicą: do 55 000 euro na leczenie za granicą, pokrycie kosztów transportu medycznego do Irlandii,
 • Niezbędną opiekę podczas ciąży oraz porodu: 3 dniowy pobyt w szpitalu związany z porodem, w przypadku porodu w prywatnej klinice otrzymasz 2 100 euro na pokrycie kosztów, 832 euro zostanie z kolei przeznaczone na niezbędne badania noworodka, istnieje także możliwość porodu w domu, w tym przypadku VIVAS wypłaci młodej matce 2 100 funtów,
 • Leczenie psychiatryczne: do 180 dni pobytu w szpitalu (m.in. St John of God Hospital, Stillorgan, Dublin), oraz pokrycie kosztów porad: radzenie sobie z nadmiernym stresem,
 • Badanie wzroku wraz z zabiegami laserowymi,
 • Całodobowy dostęp do informacji telefonicznej,
 • Dostęp do lekarzy specjalistów m.in.: chirurgów, kardiologów, endokrynologów,
 • Pobyt w jednym z 425 „domów zdrowotnych” w Irlandii, w których przez 14 dni można przebywać po zakończeniu leczenia szpitalnego,

Roczny koszt tego pakietu wynosi 360 euro.


 

Piotr Puczek

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.