X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Umowa ubezpieczenia na życie – podstawowe informacje.

2006-11-24 14:11 piątek
Gdzie szukać przepisów prawnych?

Podstawowe regulacje dotyczące m.in. praw i obowiązków stron umowy ubezpieczenia, sposobu i formy jej zawarcia oraz rozwiązania, przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia zawarte są w Kodeksie cywilnym w artykułach 805 – 834. Część artykułów dotyczy zarówno ubezpieczeń na życie, jak i ubezpieczeń majątkowych, natomiast artykuły od 829 do 834 dotyczą wyłącznie ubezpieczeń na życie.

Poza przepisami Kodeksu cywilnego unormowania dotyczące zasad obowiązujących przy zawieraniu umowy zawiera także ustawa o działalności ubezpieczeniowej, zwłaszcza artykuły 6 – 8 ustawy.

Co to jest umowa ubezpieczenia?
 
Przez umowę ubezpieczenia na życie – zgodnie z art. 805 k.c. – zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do spełnienia świadczenia w postaci zapłaty umówionej sumy pieniężnej, renty albo innego świadczenia, w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej, a ubezpieczający zobowiązuje się do zapłacenia składki.

Kodeks cywilny nie określa bliżej cech wypadku, od zajścia którego uzależnione jest świadczenie zakładu ubezpieczeń, ogranicza się do formalnego kryterium, aby wypadek ten był przewidziany w umowie ubezpieczenia.

Strony umowy ubezpieczenia

Stronami każdej umowy ubezpieczenia są zakład ubezpieczeń oraz ubezpieczający.
Zakład ubezpieczeń może prowadzić swoją działalność w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Warunkiem podjęcia i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej jest uzyskanie zezwolenia ministra finansów.

Ubezpieczający to podmiot, który we własnym imieniu zawarł umowę ubezpieczenia i jest z tego tytułu zobowiązany do płacenia składki ubezpieczeniowej.  Ubezpieczającym może być osoba fizyczna lub osoba prawna.

W stosunku prawnym ubezpieczenia życiowego mogą wystąpić inne podmioty, które nie są stronami umowy ubezpieczenia tj. ubezpieczony i uprawniony (inaczej nazywany: uposażonym). Sytuacja taka występuje wtedy, gdy ubezpieczającym i ubezpieczonym nie jest ta sama osoba, tj. ubezpieczający zawiera umowę ubezpieczenia na rzecz innej osoby np. dziadek zawiera umowę ubezpieczenia na rzecz wnuczka. Ubezpieczonym w stosunku prawnym ubezpieczenia życiowego jest zawsze osoba fizyczna, której dobra osobiste, a więc życie lub zdrowie są przedmiotem umowy ubezpieczenia. Pojęciem uprawniony określany jest podmiot, który na mocy postanowień umowy ubezpieczenia nabywa prawo do świadczenia zakładu ubezpieczeń.

Zazwyczaj jest tak, że ubezpieczającym i ubezpieczonym jest ta sama osoba (taką sytuację obrazuje schemat nr 1).Możliwa jest jednak sytuacja odmienna, tzn. taka, w której ubezpieczającym będzie podmiot inny niż ten, którego dobra osobiste są przedmiotem umowy ubezpieczenia i który uprawniony jest jednocześnie do otrzymania świadczenia zakładu ubezpieczeń (taką sytuację obrazuje schemat nr 2).Może być też taka, w której zarówno ubezpieczającym, ubezpieczonym, jak i uprawnionym do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego będą trzy różne podmioty (taką sytuację obrazuje schemat nr 3).Zawarcie umowy ubezpieczenia na życie    

Zawarcie umowy następuje w drodze złożenia przez ubezpieczającego oświadczenia woli w postaci wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Jednak zawarcie umowy nie jest równoznaczne z powstaniem odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń, rozumianej jako obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w razie zajścia wypadku przewidzianego w umowie. Warunkiem powstania tej odpowiedzialności jest zapłacenie składki ubezpieczeniowej ( kodeks cywilny, art. 814).

Uwaga! Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń powstanie następnego dnia po zapłaceniu składki ubezpieczeniowej.

 

Alicja Szakiel

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Szpital - działający zgodnie z przepisami prawa ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.