X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wielka Brytania - jak zdobyć Numer Ubezpieczenia Społecznego?

Zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii należy podjąć starania dotyczące uzyskania Numeru Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number – NIN). Jest on odpowiednikiem polskiego NIP-u. Jego posiadanie konieczne jest w późniejszych kontaktach z brytyjskimi urzędami. Brak numeru może nas drogo kosztować, gdyż urząd podatkowy będzie naliczał nam największe z możliwych zaliczki na poczet podatku dochodowego (Emergency rate of tax). Nasz pracodawca, od chwili nadania nam Numeru Ubezpieczenia Społecznego, będzie partycypował w naszym ubezpieczeniu społecznym. Sam numer, który składa się z dwóch liter i sześciu cyfr, zostaje przyporządkowany jednej osobie na całe życie.


Najpierw wykonaj telefon

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest umówienie się na spotkanie z urzędnikiem, który sprawdzi nasze dokumenty i wypisze wniosek o nadanie NIN. W tym celu należy zadzwonić pod numer telefonu: 0 845 6000 643. Cała rozmowa odbędzie się w języku angielskim, powinniśmy rozpocząć ją od zwrotu: I would like to make an appointment for National Insurance Number. Urzędnik poprosi nas o podanie podstawowych danych osobowych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Zapytani zostaniemy również o długość planowanego pobytu na Wyspach. Po kilku dniach pod wskazany przez nas adres przyjdzie zawiadomienie o miejscu i dacie spotkania, wraz z listą niezbędnych dokumentów. Spotkanie będzie miało miejsce najprawdopodobniej w najbliższym państwowym biurze pośrednictwa pracy - Job Centre. W Wielkiej Brytanii istnieją specjalne prywatne kancelarie, które pomogą nam w uzyskaniu NIN. Jednak zapłacimy za to kilkadziesiąt funtów. Procedura przyznania numeru nie jest trudna, więc nie ma większych przeciwwskazań, aby osoba z podstawową znajomością języka angielskiego zajęła się tym sama. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie i nie chcemy na tym etapie naszego pobytu na Wyspach odbywać rozmów kwalifikacyjnych w języku angielskim (możemy wszak pracować u Polaków) należy podczas rozmowy telefonicznej z urzędnikiem poprosić o tłumacza. Taka usługa jest bezpłatna. Sama rozmowa z konsultantem już w Job Centre sprowadza się praktycznie do potwierdzenia danych podanych przez nas podczas rozmowy telefonicznej. Potrwa maksymalnie 20 minut. Dużo więcej czasu zajmie czekanie na nadanie NIN, gdyż cała procedura może zająć od 2 do 14 tygodni (wraz z przesłaniem karty). Brytyjskie Home Office (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) uruchomiło specjalną infolinię (w języku angielskim) dla osób szukających bardziej wyczerpujących informacji, tel.: 01622 702 845. Na umówione spotkanie powinniśmy stawić się punktualnie, oraz oczywiście osobiście. Spóźnienie spowoduje konieczność ponownego umówienia się na wizytę.

Potrzebne dokumenty

Zasada obowiązująca w przypadku NIN jest taka, że im więcej dokumentów przedstawimy przy składaniu naszego wniosku, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie będziemy musieli dostarczać nowych, a nasza prośba zostanie rozpatrzona bezproblemowo i szybciej. Wśród dokumentów powinny się znaleźć:

 • Paszport lub dowód osobisty,
 • Rachunek lub wyciąg z banku potwierdzający nasz adres,
 • List od pracodawcy z danymi osobowymi,
 • Payslip - odcinki z wypłatą, dla potwierdzenia naszego zatrudnienia, może być to także kontrakt zawarty z naszym pracodawcą,
 • W przypadku studentów - dokument potwierdzający status studenta,

W przypadku samozatrudnienia powinniśmy przedstawić jeden z dokumentów:

 • Faktury,
 • List od księgowego,
 • Formularz Schedule D Tax.

Do czego służy NIN?

Numer Ubezpieczenia Społecznego będzie niezbędny w przypadku:
 • Rozliczania się z urzędem podatkowym,
 • Uzyskania zatrudnienia,
 • Korzystania z państwowej służby zdrowia
 • Otwarcia indywidualnego konta, gdzie gromadzone będą składki na ubezpieczenie społeczne,
 • Rejestracji w państwowych biurach poszukiwania pracy Job Centre,
NIN potrzebny jest pracownikowi do tego, aby jego składki były odpowiednio zaliczane na jego konto emerytalne. Umożliwi mu to w przyszłości otrzymywanie świadczeń emerytalnych. Pracodawcy także będą wymagać posiadania przez ciebie Numeru Ubezpieczenia Społecznego, będzie on potrzebny w różnego rodzaju formalnościach urzędowych.


Rodzaje NIN

Brytyjski system podatkowy przewiduje dwa rodzaje NIN:

 • Tymczasowy (Temporary), przyznawany jest osobom sezonowo pracującym w Zjednoczonym Królestwie, oraz tym, które dopiero rozpoczynają pracę. Jego posiadanie nie zwalnia nas z płacenia najwyższej stawki podatku dochodowego. Nie uda nam się rozliczyć z brytyjskim fiskusem, gdyż odrzuca on roczne zeznania podatkowe z tymże numerem.
 • Stały (Permanent), jego posiadacz zwolniony jest z płacenia najwyższej stawki podatkowej, daje także prawo do wszystkich świadczeń społecznych. Jeśli planujemy podjęcie stałej pracy w Wielkiej Brytanii jego posiadanie stanie się konieczne.

Piotr Puczek

Więcej informacji o ubezpieczeniach i odszkodowaniach w Wielkiej Brytanii pod tym adresem

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
 • NIN
  2014-03-09 21:15 niedziela ~Paweł | [+] odpowiedz
  Tutaj opisana procedura jak uzyskać numer NIN http://ltdconsulting.pl/ogolne/jak-uzyskac-numer-nin/
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.