X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zasiłki socjalne w Niemczech

Choroba i urodzenie dziecka - dwa wydarzenia, jak różne w swojej wymowie, jednak podobne w konsekwencjach finansowych. Osoby, które one dotyczą nie mogą zwykle w pełni wypełniać swoich obowiązków zawodowych, a tym samym spadają ich dochody. Na szczęście, każda osoba legalnie zatrudniona w Niemczech może liczyć na świadczenia, które mają w zamyśle poprawić jej budżet domowy. Nie musimy liczyć jednak tylko na zasiłki socjalne, sami możemy też zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Jak? Zapraszamy do lektury artykułu.

Zasiłek rodzinny

Rodzice dziecka, które urodziło się po 1 stycznia 2007 roku, maja prawo do pobierania zasiłku rodzinnego. Otrzymać mogą go rodzice bez względu na wysokość dochodów.

Ile wynosi zasiłek rodzinny?

Wysokość zasiłku stanowi zwykle 65 % naszych wcześniejszych dochodów. W przypadku, gdy nasze dochody były niewielkie, mamy możliwość podwyższenia zasiłku do 100 % dochodów. Jeśli nasze dziecko jest starsze, możemy wystąpić o podwyższenie zasiłku do 70 % dochodów. Przeliczając procenty na euro: zasiłek rodzinny wynosi od 300 do 1800 euro, w zależności od wysokości dochodów.
Dolna stawka zasiłku -300 euro wypłacana jest osobom niepracującym, pobierającym zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek z opieki społecznej. A jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami bliźniaków, trojaczków otrzymamy następne 300 euro na kolejne dziecko. Zasiłek rodzinny możemy otrzymywać przez 12 miesięcy, czas ten może ulec przedłużeniu o kolejne 2 miesiące w przypadku, gdy drugi partner ograniczy swoją działalność zarobkową i w tym czasie zajmie się wychowaniem dziecka.

Zasiłek rodzinny mogą otrzymać osoby:
 • Opiekujące się lub wychowujące dziecko,
 • Posiadające stałe miejsce zamieszkania w Niemczech,
 • Mieszkające z dzieckiem w jednym gospodarstwie domowym,
 • Które nie prowadzą działalności zarobkowej (ewentualnie wykonują ją częściowo)
Zasiłek dla bezrobotnych

W Niemczech istnieją dwa rodzaje świadczeń dla bezrobotnych:
 • Zasiłek dla bezrobotnych –przeznaczony dla osób, które w ciągu 3 lat były ubezpieczone przez okres co najmniej 12 miesięcy, czas otrzymywania świadczenia uzależniony jest od wieku i długości opłacania ubezpieczenia, maksymalna długość wynosi 32 miesiące i dotyczy osób, które ukończyły 57 rok  życia oraz przez co najmniej 44 miesiące opłacały ubezpieczenie,
 • Pomoc społeczna dla bezrobotnych –otrzymywać mogą ja osoby posiadające prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Zasiłek chorobowy

Każdy pracownik zatrudniony legalnie w Niemczech opłaca składkę ubezpieczenia chorobowego w wysokości 13,5 % swoich dochodów (połowę opłaca pracownik, drugą połowę pracodawca).

Kto ma prawo otrzymać zasiłek chorobowy?

Prawo do pobierania zasiłku chorobowego mają osoby:
 • Objęte ubezpieczeniem obowiązkowym,
 • Poddane rehabilitacji,
 • Niepełnosprawne, pod warunkiem, że znajdują się w zakładach i placówkach specjalnych,
 • Opłacające dobrowolnie składki ubezpieczenia chorobowego, dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą, lub wykonujących wolne zawody
Kiedy możemy otrzymać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy możemy otrzymać w szczegółowo określonych sytuacjach:
 • Leczenia stacjonarnego,
 • Opieki nad chorym dzieckiem.
 • Niezdolności do pracy z powodu choroby,
 • Niezdolności do pracy z powodu sterylizacji lub aborcji
Lepiej być ubezpieczonym

Choroba, czy wypadek mogą mieć destrukcyjny wpływ na nasze finanse, przez jakiś czas nie możemy wykonywać pracy zawodowej, kosztuje nas leczenie, pobyt w szpitalu, leki. Taka sytuacja może być szczególnie dotkliwa, gdy pozostawiliśmy rodzinę w Polsce i nasz pobyt w Niemczech jest jej jedynym źródłem utrzymania. Wtedy choroba może nieść ze sobą poważne reperkusje finansowe. Otrzymywane przez nas zasiłki socjalne nie zrekompensują zmniejszonych zarobków. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie posiadanie ubezpieczenia. Na rynku jest bogata gama różnych rodzajów ubezpieczeń: na życie, następstw nieszczęśliwych wypadków, turystycznych ( z opcja pracy za granicą), zdrowotnych. Ubezpieczenie może pokryć koszty leczenia (w Niemczech zapłacimy np. za wizytę lekarza lub pobyt w szpitalu), koszty transportu medycznego do Polski, polisa może pokryć nawet przyjazd do Niemiec, zakwaterowanie i wyżywienie osoby nam bliskiej. Ale to nie wszystko, w przypadku uszczerbku na zdrowiu zostanie nam wypłacone odszkodowanie, a na rynku są nawet polisy, które podczas naszej choroby opłacą za nas raty za zakup naszego domu. Stąd wniosek, że warto poza świadczeniami od państwa postarać się o alternatywne świadczenia lub odszkodowania.


Piotr Puczek
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
 • 2016-10-05 16:16 środa ~KAROL | [+] odpowiedz
  Przestrzegam !!! wszystkich tych którzy chcieli by starać się o socjal na dzieci w Polsce kiedy jedno z rodziców pracuje za granicą ,polscy urzędnicy z mopsu tak wam namieszają że nie dostaniecie NIC... czytaj dalej »
 • 2016-03-09 13:56 środa ~martyna | [+] odpowiedz
  Mam pytanie prosze o pomoc mieszkam w niemczech od 3 lat . Robilam Ausbildung Altenpflege helfe , dowiedzialam sie ze jestem w ciazy 6 tydz teraz okazalo sie ze w pracy tak jak mam umowe do ostatniego... czytaj dalej »
 • 2015-03-24 12:16 wtorek ~ada | [+] odpowiedz
  Mąż pracuje legalnie w niemczech ,czy nalezy sie opieka męzowi na zone po operacji i ile dni/
 • 2014-06-24 18:59 wtorek ~kasia | [+] odpowiedz
  dzien dobry. jestem w Niemczech dokladniej w Dreznie od pol roku umowe mam na 900euro brutto ale nie pracuje miesiecznie 160godz zawsze jest mniej na reke dostaje okolo 500 ,550 euro wynajelam teraz m... czytaj dalej »
 • 2014-05-05 18:06 poniedziałek ~majk2510 | [+] odpowiedz
  witam mialem prace do 28 lutego w Niemczech,juz w lutym zarejestrowalem sie w Arbeitsagentur ze bede bezrobotny,dali mi termin w urzedzie pracy w lutym ze mam sie stawic 24marca,powiedzialem im 24marc... czytaj dalej »
 • 2013-12-13 12:23 piątek ~JolkaParasolka | [+] odpowiedz
  Ja otrzymałam taki zasiłek bez jakichkolwiek problemów dzięki fajnej firmie, która baaardzo polecam :P www.zwrotpodatkow.pl Pozdrawiam ;]
 • 2013-04-22 16:56 poniedziałek ~Kobra | [+] odpowiedz
  Zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje do 18 roku życia dziecka . Może zostać przedłużony do 25 roku życia dziecka - jeżeli uczy się (np.studiuje w trybie dziennym) i pozostaje na utrzymaniu rodzicó... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Inkaso - jest formą rozliczeń bezgotówkowych. Polega ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.